Ultimate magazine theme for WordPress.

Pelvik Enfeksiyon Nedir?

0

Pelvik enfeksiyonu kadınlarda ortaya çıkan ve kadınların yukarı genital organlarında meydana gelen bir enfeksiyon türüdür. Pelvik enfeksiyon genel olarak cinsel ilişki nedeniyle geçen bir rahatsızlıktır. Bazı durumlarda doğum sırasında kürtajla bağlantılı olarak veya ameliyat sebebiyle pelvik enfeksiyonun oluşması muhtemeldir.  Pelvik enfeksiyon genel olarak cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlıktır. Cinsel yolla bulaşan pelvik enfeksiyon hastalığına PID adı verilmektedir. Pelvik enfeksiyon sorunu yaşayan kadınlar ciddi ve bir hastalıkla karşı karşıya olup tedavi süreci gerektirmektedir.  Avrupa’da en önemli kısırlık sebebi olarak gösterilen pelvik enfeksiyonu fallop tüplerinin tıkanmasına yol açmaktadır. Pelvik enfeksiyon ülkemizde de sık sık gözlemlenebilen bir hastalıktır.

Pelvik Enfeksiyon Kimlerde Görülür?

  • Pelvik enfeksiyon cinselle yolla bulaşan bir hastalık olup çok eşli kişilerde sık sık gözlemlenebilmektedir.
  • Spiral kullanan kişilerde pelvik enfeksiyon oluşabilir.
  • Sosyoekonomik seviyesi düşün olan kişilerde enfeksiyon görülme oranı yüksektir.
  • Daha önce pelvik enfeksiyon öyküsü bulunan kişilerde enfeksiyon görülme oranı yüksektir.

Pelvik Enfeksiyon Nasıl Meydana Gelir?

Pelvik enfeksiyonun meydana getirdiği en önemli problemlerin başında hayati bir tehlikeye neden olması oldukça önemli bir sorundur. Günümüzde doğum esnasında uygulanan cerrahi müdahaleler ve doğumda büyük bir steril koşulların uygulanması, operasyondan sonra antibiyotik kullanımı pelvik enfeksiyon oluşma riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Ancak pelvik enfeksiyon cinsel yolla da bulaşabilen bir hastalıktır. Bazı durumlarda pelvik enfeksiyon nedeniyle kişilerin hayatı riske girebilir. Pelvik enfeksiyonun oluşmasındaki en önemli sebep rahim ağzında meydana gelen enfeksiyondur. Enfeksiyon ilerledikçe rahmin iç tabakasını, fallop tüplerini ve pelvis içi organları etkilemeye başlar. Kadınların bedensel savunması sayesinde enfeksiyon oluşumu başlarken durdurulabilir. Ancak bağışıklık sisteminin zayıf olduğu ve adet dönemlerinde enfeksiyon oluşumu ve yayılımı çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Pelvik Enfeksiyonunun Riskleri Nelerdir?

Pelvik enfeksiyonu hayati riske yol açabilen bir hastalıktır.  Pelvik enfeksiyonu her ülkede gözlemlenebilen bir hastalık haline gelmiştir. Pelvik enfeksiyonunun riskleri arasında kısırlık, fallop tüplerinin tıkanması ve pelvis içi organlar arasında yapışıklığın meydana gelmesi gibi birçok önemli risk grubunu yer almaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.