Ultimate magazine theme for WordPress.

Otoimmün Hastalığı Olanlar İçin Diyet

0

Otoimmün Hastalığı Olanlar İçin Diyet

Yazıdaki ana başlıklar

  • 1 Otoimmün Hastalığı Olanlar İçin Diyet
    • 1.1 Diyette Hangi Gıdalara Yer Verilmelidir?
      • 1.1.1 Yasaklanan Gıdalar

Otoimmün hastalıklar bağışıklık sistemindeki hücrelerin sağlıklı hücrelere saldırması sonucu oluşmaktadır. Bu hastalık beraberinde birçok rahatsızlığı da getirir.Bunlar; romatoidartrit, lupus, çölyak hastalığı gibi. Bu nedenle tedavi de hekimlerimizce ameliyat ağır ilaçlarda kullanılmakta ve bu tedaviler sırasında bağırsak florası ve organlar zarar görebilmektedir. Bu rahatsızlıkları çekenler bu beslenme planlarını uyguladıklarında hayat kalitelerinin arttığını ifade etmektedirler.

Haydi gelin bu beslenme düzeninde neler var bir bakalım. Takip edilmesi son derece dikkat gerektiren yiyeceklerin ve alınması gerekenler ve uzak durulması gerekenler olarak ayrılması gerekmektedir.

Bu hastalıkla tedavide kullanılan beslenme düzeni tüm rahatsızlığın belirtilerini en aza indirerek tedavisinin sonuçlanmasını ve hastaların yarar görmesini sağlamaktadır.

Beslenme tedavisinde uyku düzenine ve strese de son derece dikkat edilmesi gerekmektedir.

Diyette Hangi Gıdalara Yer Verilmelidir?

Besin değeri yüksek gıdalar ve omega-3 ten zengin besinlere yer verilmektedir. Bunlar saymamız gerekirse; sebzeler, beyaz et ve deniz ürünleri, ayrıca kırmızı et. Hindistan cevizi ürünleri, yağı ve kendisi kullanılabilir. Süt ürünü olmayan fermente gıdalar, örneğin turşu,  Bal ya da akçaağaç şurubu kullanılabilir. Organik jelatin, kemik suları,sınırlı miktarda kullanılabilir.  Yeşil çay vesirkeye de beslenmede yer verilebilir.

Meyveler değişlik göstermekle birlikte iki dilime kadar taze bir meyveye kimi diyetisyenlerce önerilen miktarda izin verilebiliyor.

Yasaklanan Gıdalar

İşlenmiş gıdalar, kuru yemişler, kuru meyveler, çekirdek, bazı sebzeler,patlıcan, patates, domates, biber gibi sebzeler, sebze yağları, tohum yağları,kanola yağı ve yumurta da yasaklar arasında yer almaktadır. Ayrıca her sıkıntıyı oluşturabilen alkol, tahıl grupları, baklagiller, süt ürünleri, kahve, çikolata, sakız, , Stevia gibi alternatif tatlandırıcılar, rafine şekerler yasak gıdalardandır.

Bu beslenme diyetini yasaklardan tolerans göstermeyeceğiniz ürünleri bir kaç hafta boyunca tüketerek denemeli hastalığın belirtilerinde bir artış göstermediği taktirde beslenme diyetinize ekleyebileceğinizi bilmelisiniz. Diyeti sıkı bir şekilde takip etmeniz halinde hastalığınıza dair belirtilerin yavaş yavaş yok olduğunu görebileceksiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.