Ultimate magazine theme for WordPress.

Gaz Sancısı Belirtileri, Neden Oluşur ve Nasıl Geçer?

0

Önemli bir iş toplantısında ya da bir davette gaz sancısının başlaması zor bir durumdur. Ya da asansörde veya otobüs yolculuklarında flatus adı verilen bağırsak gazını çıkarmak utanç vericidir. Aslında insan günde ortalama 10 kez gaz çıkartır ve dürüstçe itiraf etmek gerekirse yalnız kalınan durumlarda bu iş çoğunlukla yapılır.  Karnın her tarafında başlayan kasılmalar ve düğümlenmeler, karnınızdaki şişme ve sıkışma hissi gaz sancısının belirtileri arasındadır. Gaz çıktığı anda sancı veya ağrılar da geçer. Geğirme olarak bilinen mide gazlarının çıkışı ise toplumsal hayatta nispeten daha normal kabul edilmektedir.

 Bağırsak Gazları Neden Oluşur?

 Konuşma dilinde yellenme adı verilen bağırsak gazları normal sınırda kalıyorsa endişe vermez, aksine sindirimin sağlıklı biçimde sürdüğüne işaret eder. Fakat bunun yanında şiddetli karın ağrısı yaşıyorsanız, bulantı ve kusma hissi uzun süreli devam ediyorsa, dışkıda kan görüyorsanız, kilo kaybetmeye başlamışsanız ve göğüs sıkışmaları hissediyorsanız lütfen vakit geçirmeden bir doktora gidiniz. Bu gibi durumlarda gaz sancıları neden oluşur gibi bir sorunun yanıtı daha ayrıntılı bir muayeneyi gerektirmektedir.

Normal süreçte ince bağırsakta sindirilemeyen karbonhidrat ağırlıklı besinlerin kalın bağırsakta fermente edilmesi (mayalanması) sonucu bağırsak gazları oluşur. Sağlığımız için vazgeçilmeyen besinler grubunda yer alan lifli gıdalar kan şekeri ve kolestrol düzenlemesi için çok yararlıdırlar fakat gaz yapıp sancılara neden olabilirler. Örneğin sebze ve meyveler, kepekli tahıllar ve bakliyat grubu besinler aynı zamanda gaz yapan gıdalar olarak tanımlanırlar. Soda ve bira gibi içecekler de aynı gruptandır.

 Gaz Sancılarının Diğer Nedenleri

 Sütlü gıdaları yedikten sonra gazınız artıyorsa bu vücudunuzun süt şekerini (laktoz) yakamadığının göstergesidir. Aynı şey bazı tahıllar için de geçerlidir. Gluten adı verilen proteine karşı duyarlılık aşırı gaz, ishal ve kilo kaybına neden olur. Bunlara gıda intoleransı denir. Bazı antibiyotikler, ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi bağırsak bozuklukları da aşırı gaz üretiminin nedenidir. Sakız çiğneme, şeker emme, pipetle sıvı içme gibi durumlarda ise hava yutarsınız, bu havanın bir kısmı sistem içinde kendi yolunu bulur, ama fazlası gazı oluşturur. Kabızlık sonucunda da şişkinlik ve gaz sıkışması hissedersiniz.

 Gaz sancıları nasıl geçer gibi bir sorunun yanıtı direk olarak beslenme ile ilgilidir. Vücudunuzda neyin gaz yaptığını aslında en iyi siz anlarsınız. Lahana, karnabahar, sarımsak, elma, armut, soğan ve tam tahıllı buğday ekmeğine dikkat edin. Bütün sağlık problemlerinin çözümünde verilen tavsiye gaz sancıları için de geçerlidir; kızartmalardan uzak durun. Süt yerine yoğurt yemeyi deneyin. Yüksek lifli gıdaları ara vererek tüketin. Gaz sancılarına karşı sakız çiğnemekten vazgeçmek, protezlerin kontrol edilmesi, sigara içmemek, fiziksel aktiviteyi artırmak örneğin düzenli yürümek, küçük öğünler halinde yavaş yemek ise herkesin alabileceği önlemler arasındadır.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.