Ultimate magazine theme for WordPress.

Fibromiyalji Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0

Fibromiyalji hastalığı, bir çeşit yumuşak doku romatizmasıdır. Halk arasında kronik ve tarif edilemeyen vücut ağrıları şeklinde bilinmektedir. Kişinin günlük hayatını kâbusa çevirecek kadar olumsuz yakınmalara neden olur.

Fibromiyalji Hastalığına Kimlerde Rastlanır?

Yazıdaki ana başlıklar

 • 1 Fibromiyalji Hastalığına Kimlerde Rastlanır?
 • 2 Fibromiyalji Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
 • 3 Fibromiyalji Hastalığının Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
 •  Küçük yaşlarda geçirilen kaza veya travmalar etkilidir.
 •  Hareketsiz bir yaşam sürenlerde daha fazla görülür.
 •  Uzun süre ayakta kalarak, oturarak veya aynı pozisyonda mola vermeden çalışan kimseler bu hastalığa daha kolay yakalanır.
 •  Stres, günümüz yaşam şartlarında hastalığa yakalanma riskini artırır.
 •  Alkol, sigara gibi bağımlılık yapan maddelerin kullanımı hastalığın görülme sıklığını büyük oranda artırır.
 •  Ağır işlerde çalışanların bu hastalığa yakalanması daha kolaydır.
 •  Uzun süre zorlu spor faaliyetlerinde bulunan kişiler ve sporu bırakanlar için de risk fazladır.
 •  Psikolojik tedavi gören hastaların Fibromiyalji’ ye yakalanması daha kolaydır.
 •  Aşırı titiz ve düzenli (mükemmeliyetçi) olanlarda, duygusal yönden hassas ve içe dönük kişilerde, ayrıca kadınlarda daha fazla görülür.
Fibromiyalji Hastalığı

Fibromiyalji Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastanın vücudunda sürekli yer değiştiren ve zaman zaman azalır gibi olsa da hiç dinmeyen ağrı vardır. Bu ağrılar boyun, sırt, bel, kalça, kol, el bileği gibi bölgelerde olabileceği gibi, bir yerine iğne batıyormuş hissi de verebilir. Hastalar, darp edilmiş gibi acı ve sızı duyabilir. El, kol veya bacaklarda uyuşma, karıncalanma, kasılma şikâyetleri de belirtiler arasındadır. Ayrıca vücutta üşüme, titreme, ürperme gibi sıkıntılar da belirtiler arasındadır. Fibromiyalji Hastası sürekli bitkindir, saatlerce uyusa bile kendini yorgun hisseder. Sabah tutukluğu süreklidir. Yataktan gün içerisinde bile hiç kalkmak istemez ya da çok zorlanır. Günlük aktivitelerden kendini soyutlar, ev işlerinde bile aksama söz konusudur. Zaten yorgundur ve daha fazla bitkin düşmekten korkar. Daha ağır ve yavaş hareket etmeye başlayan hasta durağan bir yaşam sürmeye başlar. Bazı nesnelere karşı veya ani gerçekleşen durumlar karşısında aşırı duyarlı aynı zamanda sert tepkili olabilir. Işığa ve güneşe hassasiyet, kalabalıktan kaçma, gürültüye tahammülsüzlük gibi uyaranlar hastayı rahatsız eder.

Fibromiyalji Hastalığının Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fizik Tedavi ve Romatoloji Bölümü (FTR) uzmanlarına başvurmak, teşhis ve tedavinin yapılabilmesi için şarttır. Hastalığın teşhis edilebilmesi için her hastanın hikâyesi ve şikâyetleri tek tek ele alınır. Çünkü söz konusu belirtiler ve durumlar, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Fiziksel muayene ve gerekli tetkikler yapılır. Vücudun belirli ağrı noktaları vardır. Söz konusu şikâyetler bu noktasal bölgelerde üç aydan fazla devam ediyorsa, teşhis açısından mühimdir.

Hastalığın tam teşhis edilmesinin ardından, gerekli tedavi başlatılacaktır. Uygun ağrı kesici veya kas gevşetici ilaçlar verilebileceği gibi, bazı antidepresan grubu ilaçlar da tedavide başarı sağlamaktadır. Uzman Hekim uygun gördüğü takdirde çeşitli Fizik Tedavi seçenekleri, masajlar, akupunktur tedavisi, yorucu olmayan egzersizler (yüzme, yürüyüş, germe ve gevşetme hareketleri) yine hekim ve uzman kontrolünde hastalığın tedavisinde uygulanır.

Bilinmesi gereken önemli bir gerçek: İlaçlar, hiçbir hastalığın tedavisinde tek başına yeterli değildir. Hastayı tedavi eden doktorun önerdiği ilaçlara ek olarak; düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, stresten uzak durmak, pozitif bir bakış açısı yakalamak, sıhhat bulmak açısından ve yaşam kalitesini artırmak için gereklidir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.