Ultimate magazine theme for WordPress.

Dışkıya Kan Bulaşması

0

Dışkıya Kan Bulaşması

Yazıdaki ana başlıklar

  • 1 Dışkıya Kan Bulaşması
    • 1.1 Tarama ve Tanı Araştırmaları
    • 1.2 Tedavi Yöntemleri

 

Rektum tarafındaki tümörlerin en yaygın nedeni, dışkıya kan bulaşmasıdır. Dışkıya kan bulaşmasını takip eden evrelerde dışkının kontrol edilmesi ve hemen bir hekime danışılıp test yaptırılması gerekmektedir.

 

Dışkılama sonrası tam boşalamama, ishal ya da kabızlık gibi durumlar kanser belirtileri arasında yer alabilir. Bu yüzden muhakkak bağırsak tıkanmadan evvel hekime gitmelisiniz. Kolon kanseri de diğer kanserler gibi büyümeden ve yayılmadan belirti vermeyen kanser çeşitlerindedir. Bu yüzden 50 yaş üstündeki kişilerin erken tarama testleri yaptırması gerekmektedir.

 

Bu testler arasında en sık yaptırılanı dışkıda gizli kan testi olmaktadır. Bu test ile teşhis koyulmasına yardımcı diğer tetkikler kullanılarak sorunun kaynağı öğrenilebilir.

 

Tarama ve Tanı Araştırmaları

 

Polipler ve kanserin belirlenmesi için birçok yeni yöntem vardır. Özellikle kan testleri, rektum muayenesi, dışkı örneklerine uygulanan genetik testler önleyici tedavi konusunda başarılı sonuçlar vermekle birlikte ülkemizde henüz uygulanmamaktadır.

 

Ayrıca her insanın 50 yaşından sonra gaytada gizli kan testini önlem olarak yaptırması önemlidir. Genital organ kanseri olan kişiler ve bu kişilerin yakınları risk gruplarında olduğu için 40 yaş itibariyle bu tetkikleri yaptırmalıdır. Kanserin teşhisi için en iyi yöntem biyopsidir ve rektumdan alınan biyopsi örneği inceleyip sonuca göre tedaviye başlanır.

 

Kanser varsa evreleme konusunda araştırması yapılır. Akciğerler yayılımını gösteren birçok radyografi uygulamasıyla kanserin hangi aşamada olduğu ve nerelere yayıldığı kolay bir şekilde tespit edilir. Ayrıca kolonoskopi de yapılarak 5 evreden hangisine ait olduğu saptanır. 4.evre de tüm organlara ve akciğere yayılmıştır.

Rektumun iç duvarında olan evre ise 0’dır ve bu durumda tedaviden iyi sonuçlar alınır. Genelde lenflere yayılan kanser hücreleri ölümcül etkiler verir. Bu durumda kolerektal kanser tedavisi başlansa bile sonuçlar memnun kalacağınız şekilde olmayabilir.

 

Tedavi Yöntemleri

 

Bilinen en yaygın tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir. Ameliyat için kanserin diğer yerlere sıçramamış olması gerekmektedir.  Ameliyat sonrası kemoterapi ve radyoterapi tedavisi de yapılarak hastanın hayatı kurtulur.

Sağlıkları dokuları da etkileyen kanser tedavisi, yan etkileri yaygın bir tedavidir. Halsizlik, yorgunluk ya da kusma dışında saçların dökülmesi gibi belirtiler de görülebilmektedir. Ayrıca ciltte kızarma ve kuruluk da görülen etkiler arasındadır. Günümüzde bağırsak kanseri tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.